Magazín KPP

JAKÉ CENNÉ ZKUŠENOSTI JSTE ZÍSKAL ZA DOBU SVÉHO PODNIKÁNÍ?

RK: Já jsem měl to štěstí, že jsem ještě zažil onu starou gardu z první republiky, která mi předala mnoho cenných zkušeností, takže vypíchnout pouze jednu nemá cenu. V podstatě lze ale říct, že zákazník má vždycky pravdu. Mé vzory mě učily hosta nešidit, což za komunismu nebylo samozřejmostí. Podle toho také přistupuji k podnikání.

PM: Nejdůležitější je sehnat kvalitní personál, který pochopí vaši filozofii. V minulosti jsem se v tom mnohokrát „vykoupal“. Nekvalitní lidé mi všechno kazili. Ale v současné době můžu říci, že se nám daří. Máme schopný tým a na spokojenosti hostů je to znát.

JAKÉ MÁTE RADY DO PODNIKÁNÍ V POHOSTINSTVÍ?

RK: Já jsem kdysi zaslechl jednu velice pravdivou radu, která říkala, že lidi jsou klíč. Na tom se dá v podnikání v pohostinství hodně stavět. Právě zaměstnanci dělají v restauraci atmosféru. Tím, co umí a co dokážou vytvořit. Takže hlavní radou je vážit si dobrých zaměstnanců a naslouchat jim.

PM: Řeknu to na rovinu: kvalita. Budu se opakovat, ale základ je sehnat si kvalitní personál. Navíc není možné provozovat hospodu od začátku pouze za účelem zisku. Zisk se dostaví později jako druhotný prvek. Ale podnikat v pohostinství se musí s láskou.

NABÍZÍTE SVÝM ZÁKAZNÍKŮM NĚJAKÉ SPECIÁLNÍ SLUŽY?

RK: Pro naše štamgasty jsem zorganizovali výlet do Plzeňského Prazdroje, aby sami poznali vše okolo výroby plzeňského piva. Zkrátka aby neznali pouze jeho nejvyšší cenu na trhu, ale i nejvyšší kvalitu.

PM: Každé dva měsíce děláme speciální víkendové akce, které jsou zaměřeny na gastronomii. Například gulášový víkend, panenkový víkend a další. Občas děláme i tombolu což má ohromný úspěch.

JAKÉ VĚCI BYSTE NEPŘÁL SOBĚ ANI KONKURENCI?

RK: Já bych si spíše přál, aby v našem oboru bylo více lidí, které naše práce baví. Aby se stali sluncem pro naše hosty.

PM: Určitě bych konkurenci ani sobě nepřál úbytek hostů.

MÁTE NĚJAKÉ PŘÁNÍ V SOUVISLOSTI SE ZLEPŠENÍM PODMÍNEK VE VAŠEM PODNIKÁNÍ?

RK: Moc bych si přál, aby neustále nevznikala nová a nesmyslná nařízení ze strany zákonodárců.

PM:Myslím si, že se nacházíme v ideální době pro podnikání. Když chcete sehnat jelení plec, seženete ji. Když chcete udělat roastbeef, není problém koupit roštěnou. Dřív to tak nebylo, a když už se podobné „exkluzivity“  daly sehnat, byly většinou nevalné kvality. Takže bych si přál, abychom zůstali ve stejné době ne-li lepší.